Amerikai Engedélyhosszabbítás Kérése a Szerb Olajóriástól
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) újra megkereste az Egyesült Államokat működési engedélyének hosszabbítása érdekében, mivel a jelenlegi felmentés július 1-jén lejár. Az amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala már június 16-án 15 nappal meghosszabbította az engedélyt, de a szerb elnök akkor kijelentette, hogy ez valószínűleg az utolsó ilyen hosszabbítás lehet.
A NIS-t orosz többségi tulajdonlása miatt 2025. október 9-én vonták amerikai szankciók alá, amelyeket azóta ideiglenes engedélyek biztosítanak. Az aktuális kérés célja a működés zavartalan fenntartása a júliusi határidő után.
A MOL Pozíciója és Tárgyalások a Gazprommal
Az ügylet hátterében a Mol-csoport, amely januárban bejelentette, hogy megállapodott a Gazpromnyefttel a NIS 56,15%-os részesedésének megvásárlásáról. Jelenleg a Gazprom és leányvállalataik 56%-os, míg a szerb állam 29,87%-os részesedéssel rendelkeznek a vállalatban, а fennmaradó rész pedig kisebb részvényesek kezében van.
Továbbá, a Mol az Egyesült Arab Emírségek állami olajvállalatával, az ADNOC-kal is tárgyalásokat folytat a lehetséges kisebbségi részesedés kapcsán. A cég jövője erősen kötődik az amerikai szankciók alakulásához, valamint a folyamatban lévő nemzetközi tulajdonosi tárgyalások kimeneteléhez.
Kedd Legfrissebb Gazdasági Hírei
A legfrissebb hírek között szerepel, hogy a Volkswagen váratlanul durva elbocsátásokat tervezhet, amelyek száma megduplázódhat. Továbbá a benzinkutak piacán is változások várhatóak, miután a rendelet értelmében a magyar autósok már piaci árakon tankolhatnak.